Bir ihtiyar rembetikocu Giorgos Katsaros (1888–1997)

Giorgos Katsaros (1888–1997) 20. yüzyılın en önemli Yunan müzisyenlerinden. Amorgos adasında doğan Katsaros 1913 yılında New York’a gelmiş ve takip eden 80 yıl boyunca Amerika’daki Yunan restoranlarında, balo salonlarında, otellerde, kulüplerde, konser salonlarında ve gemilerde kendine has ve özgün sesiyle ve gitarıyla çalmış söylemiş.

Giorgos Katsaros - Greeks in Tarpon Springs (Images of America) - tina bucuvalas

Giorgos Katsaros (Fotoğraf Tina Bucuvalas’ın “Greeks in Tarpon Springs (Images of America)” kitabından

1920 yılından itibaren büyük plak şirketleri Katsaros’u keşfetmişler ve Katsaros’un kayıtları sadece diyasporada değil, Yunanistan’da da çok sevilen ve dinlenen plaklar olmuş. Tam 109 yıl yaşayan Katsaros, uzun yıllar Tarpon Springs’te yaşamış, ve ölene kadar bu şehirdeki festivallerde ve sosyal etkinliklerde çalmaya devam etmiş.

Giorgos Katsaros’un “Greek Pleasure” adlı bu şarkısı Yunan Adalarında ve Anadolu’nun deniz kıyısındaki Rum yerleşimlerinde söylenen bir şarkıymış. Katsaros New York’a gelmeden evvel dedesinden dinlemiş bu şarkıyı. Çok ama çok eski bir şarkı bu yani!

Katsaros gitarıyla rembetiko çalan bir müzisyen ve bu açıdan özel bir önemi var, çünkü kendisi rembetikoyu gitarda parmakla çalma tekniğinin öncülerinden. Rembetiko’da “tsibiti” diye anılan parmakla çalma tekniği asıl olarak 20. yüzyıl başlarında Amerika’da gelişen bir teknik.

CD-COVER-03.png

Özellikle Afro-Amerikalı bluescuların gitar tekniğinden ve açık akordlama (open tuning) sistemlerinden etkilenen Katsaros ve Kostas Dousas gibi müzisyenlerin (ve Yunanistan’da da Kostas Bezos) geliştirdiği bu teknik eski Yunan havalarının yepyeni bir ses ve tınıyla yeniden yaratılmasına sebep olmuş. Katsaros’un ve adı geçen diğer iki rebetiko gitaristinin kendine has gitar çalım tekniği üstüne çalışan Dimitris Mystakidis’in Amerika albümünü dinliyorum son iki gecedir.

Son zamanlarda dinlediğim en etkileyici albümlerden birisi olmuş açık ara, nefis bir gitar tonu, çok hoş bir söyleyiş ve genel olarak tavrıyla büyüledi beni Mystakidis

 

(*Bu yazdıklarım Tina Bucuvalas’ın “Greeks in Tarpon Springs (Images of America)” kitabından ve Dimitris Mystakidis’in Amerika albümünün kitapçık notlarından çeviri)Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s