“Amerikada, Kongre Kütüphanesinde on bin Türkçe kitap var”

Amerikan Kongre Kütüphanesi (AKK [LOC]) ile ilgili olarak Abdi İpekçi’nin yazdığı bu haber 1959 yılından. 59 senesinde kütüphane kolleksiyonu toplam “37 milyon parçadan mürekkepmiş” ve “12 m. kitap, 2 m. musiki parçası, 3m. fotoğraf negatifi, 121.800 sinema filmi” varmış!
Dünyanın en büyük kütüphanesi olan Amerikan Kongre Kütüphanesi’nde bugün 164 m’dan fazla materyal varmış. 1348 km’yi aşan raflarında 38 m’dan fazla kitap/basılı yayın, 3.6 m müzik kaydı, 14 m fotoğraf, 5.5 m harita, 8.1 m adet nota ve 70 m el yazması mevcutmuş!

AKK’de 59 senesinde 10bin Türkçe kitap varmış, günümüzde bu sayı 50bin’e ulaşmış (10bin’i Osmanlıca’ymış) ve Amerikan’ın en büyük Türkçe kitap koleksiyonu AKK’deymiş. II. Abdülhamid 1884 yılında Türkçe ve Arapça kitaplardan oluşan 402 ciltlik bir koleksiyon bağışlamış!

Hikayeyle ilgili trajikomik konuya gelelim: senede 150 türkçe kitap satın alan kütüphanenin bu iş için Türkiye’de bir simsarları varmış. Milli Ktp müdürü Adnan Ötüken bu kitapları size Milli Ktp göndersin diye bir teklif götürmüş ve AKK de bu teklifi kabul etmiş. Fakat bu tarihen sonra ellerine tek bir kitap bile geçmemiş! Milli Ktp’den ümidi kesince seninkiler Çağlayan Ktp.si ile anlaşıp yeniden Türkçe neşiriyatı düzgün bir şekilde takip etmeye başlamışlar. Geçen 59 senede 50bin kitaplık bir koleksiyona ulaşabilmeleri için senede 150’den fazla kitap almış olamları (yaklaşık 700 kitap) gerekir.

23.11.1959 Milliyet Sayfa 3Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s