Uçan Pürolar, Uçan Daireler, UFO’lar

Gördünüz mü bilmiyorum ama NASA sonunda uçan dairelerin varlığını az biraz kabul etmiş! Fakat kamuoyunda bu cisimlerin şekillerine dair yaygın bir yanlış kanı var. Herkesin bildiğinin aksine bu uçan cisimler sadece daire değil aynı zemanda püro şeklinde de olurlar!
Anlatayım!

Ercümend Ekrem Talu

Geçenlerde gazete taraması yaparken gözüme “İstanbul semalarında uçan püro” başlıklı bir haber takıldı. Haber 7 Ekim 1954 tarihliydi ve kızdırılmış oksjien tüpüne benzeyen bu cismi görenlerden birisi de zamanın önemli muharrirlerinden Ercümend Ekrem Talu’ydu.
Meşhur romancı “araba sevdalısı” Recaizade Mahmud Ekrem’in oğlunu Cumhuriyet gazetesinin ilk sayfasında uçan püro haberiyle görünce haliyle afalladım (anlatımı kuvvetlendirmek için afalladım yazdım, yoksa hiç tınmadım bile zira ben püro kelimesine takıldım sadece)…
Haberi okur okumaz, “Püro mu? uçan daire olmasın o sakın?..” diye sormadan edemesem de Ercümend Ekrem sabah balkonundan püro şeklindeki bu cismi “sarahatle” gördüm dediği için; “vay be demek ki hakkaten püroymuş” diyerek kendisine inandım ve konuyu araştırmaya koyuldum.

bak ya, daha hala üçan püro diyolar!

Bu haberde de bahsedilen bir gün önceki gazetedeki haberi buldum ve sadece Ercümend Ekrem gibi muharrirlerimizin değil aynı zamanda profesörlerimizin de olaya şahit olduğunu görünce uçan püroların varlığına iyicene kani oldum!
Daha da enteresanı aynı sayfada Fransa semalarını istila eden uçan dairelerle ilgili haberi görünce, uçan püroların bir tür UFO yani tanımlanamamış gök cismi olduklarını öğrendim.

Yucatan semalarında seyreden bir uçan püro

tarif gibi tarif: evde kendi uçan püro’nuzu kendiniz yapın!

Bu arada haberdeki uçan daire görselini de şöyle koyayım ki puro mu gördünüz daire mi gördünüz karıştırmayın. daire gibi olan uçan daire, puro gibi olan uçan püro!

uçan daire (solda) ve uçan püro (sağda)

Habere geri dönecek olursak uçan puro görenlerin başında İstanbul Üniversitesi’ni eski rektörlerinden birisi olan Ord. Prof. Dr. Kazım İsmail Gürkan var. Onun hıh deyiciliğini yapan kişi de doktor ve siyasetçi fekat ne yazık ki “sıradanyus” değil sıradan Prof. Ekrem Şerif Egeli.
Bu olaydan bir sene sonra İzmir’de otelcilik yapan Kadri Emsun’un (rahmetlinin torununu falan tanayan varsa sevabına etiketlesin) uçan puro gördüğüne dair bir haber var. (spoiler:Thomas Mann hastaneye kaldırılmış, çok değil 2-3 hafta içinde mevta olacak)

uçan püro’ya mı yanayım, Thomas Mann’a mı yanayım…

Bu sefer bir de değil, tam iki uçan püro önce “sühuneti” düşürüp sonra da kısa çaplı bir fırtınaya neden olmuşlar ve ardından da uzaklaşıp gitmişler. Tarih 24 Temmuz 1955! Profesör, muharrir falan olmadığında olsa gerek Kadir Emsun insanları ikna edememiş olacak ki “gördüğü bu garip olayın bir zihin fantezisi veya semavi bir hadise olmadığında israr etmektedir” diye yazmış haberin muharriri. Onlar inanmamış olsa da biz sana inanıyoruz Kadir dedem, senin toprağın bol olsun. İşallah hayatının kalan kısmında kafayı çok takmadın bu işlere!
Son olarak Cumhuriyet gazetesi 11 Temmuz 1947’de birinci sayfadan uçan daire fotoğrafı da basmış. fotoğraf dönemi için oldukça detaylı


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s