Hocam Coşkun Güla’nın ardından – 30 Kasım 2016

Canım hocam Coşkun Güla’yı kaybetmişiz.

kaset1_ic2_buyuk.jpgHakikaten çok üzüldüm. Rahmetlinin üzerimde o kadar çok emeği vardı ki anlatılamaz. Hoca her şeyden önce kelimenin tam anlamıyla ve hakikaten enteresan bir adamdı, o yüzden de 2000-2002 yazlarında ve tatillerinde Ankara’da olduğum günlerin neredeyse hepsini onun yanında geçirmek ve onun bu enteresanlığından feyz almak isterdim.
Hoca dersaneyi kapattıktan sonra artık evine gitmeye başlamıştım. Saatlerce bağlama çalışıp, notalar geçip müzik üzerine konuştuğumuz günler benim gibi bir iktisat öğrencisi için bulunmaz bir nimetti. Hoca aslen ziraat mühendisi olduğu için benim gibi müzik dışından ve dahi sayısal eğilimi olan öğrencilerle nasıl ilgilenilmesi gerektiğini çok iyi bilirdi. Evdeki mesaimiz uzar allah uzardı. Bazen annesinin hocayı zorlamasıyla hocayı yürüyüşe çıkartırdım. Geri geldiğimizde güzel anacığının hazırladığı güzel yemekler bizi bekliyor olurdu.

kaset1_ic2_buyuk

Coşkun Hoca’nın icaracılığı, notistliği, bağlama yapımcılığının yanında belki de en önemli yanlarından birisi de kelimenin tam anlamıyla iyi bir hoca oluşu ve dolayısıyla da yetiştirdiği birbirinden değerli öğrencileridir.
İsimler saymakla bitmez ama benim yakından çalışma imkanı bulabildiğim Bircan Pullukçuoğlu ve Okan Murat Öztürk hocalarımın isimlerini anmadan geçmeyeyim.

Üniversiteye gitmek için Ankara’dan İstanbul’a yola çıktığımda, cebime harçlık bile koymuşluğu vardır zorla. Bir de hiç unutmam benim için altın değerinde olan, kendi sardığı bağlama tellerinden iki-üç takım koymuştu çantama bir keresinde. O teller ne güzel, ne gevrek ve ne lezzetliydi öyle! Bir daha öyle güzel tel bulamadım hiç! Bağlamamın gövdesinin cıvık İstanbul ikliminde yeşerdiğini görünce istanbul’a doğru yola çıkmadan evvel iki gün sazımı onarmıştı hiç üşenmeden.

İtikadınca dinlensin sevenlerinin ve öğrencilerinin başı sağolsun. Hoca rahmetli annesine kavuştu… ruhu şad olsun

Bu arada Burhan Öralay’ın sitesinden hocanın ders verdiği önemli müzisyenlerin isimleri var: “ders verdigi sanatcilar arasinda musa eroglu, belkis akkale, izzet altinmese, fatih kisaparmak, ihsan ozturk, gulsen kutlu, tolga candar, levent ozdenkci, nazim onay, ercan erol oldugu gibi, neredeyse, dersaneyi actigi 1978 senesinden, beyin kanamasi gecirdigi 1995 senesine degin trt kurumuna dahil olan turk halk muzigi santcilarinin tamamina yakinina ogretmenlik yapmistir.”

Bağlama müziğinin tartışmasız en iyi ve özel albümlerinden birisidir Bağlamada Tezene Tavırları albümü. Hocaların hocası Coşkun Güla ve onun yine çok değerli öğrencilerinin/saz arkadaşlarının kaydettikleri bu albümü dinlemediyseniz, lütfen ama lütfen dinleyin. Bu dinginlik ve ahenk emin olun size çok iyi gelecek! Geçtiğimiz kış kaybettiğimiz rahmetli Bircan Hoca’nın da hem sazıyla hem de sözüyle bu albüme katkıda bulunduğunu not edeyim. Bu kasedi 99 yılında almıştım ve uzunca bir süre bıkmamacasına dinleyip hatm etmiştim. Sonra da ben böyle saz çalmak istiyorum deyip, bu albümün kapağında yazan adrese, yani Coşkun Hoca’nın Ankara Necatibey’deki dershanesine gidip Coşkun Hoca’yla ve Bircan Hoca’yla tanışmıştım. Ardından da bu değerli hocalardan iki – üç yıl boyunca ders ve feyz alma şansına sahip olmuştum. Şimdi düşününce ne kadar da şanslıymışım


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s