Orhan Gencebay’dan Neşet’e nazire

Orhan Gencebay’ın Bilseydim adlı bu şarkısını ilk defa dinliyorum. Dikkatle dinlerseniz bunun Neşet’in Tatlı dillim’ine bir nazire olarak bestelendiğini duyacaksınız.

Böyle durumlarda hemen hırsız, çalmış, alskdfj falan diye dalıveriyor konuya insanlar. Lütfen öyle girmeyin konuya. Sakin olun, sakin olalım. Bu aslında şu demek: Orhan Gencebay, Neşet’in ve Neşet’in bu havasının etkisinde o kadar kalmış ki, buradan hareketle bir hava yakmadan duramamış. Bir ustadan bir diğer ustaya saygı duruşu bu aslında. hoş diyeceksiniz ki gencebay gibi cevval bir korsan müzik düşmanı (yani bir nevi kopyalama karşıtı) gidip neden bir türkünün belli bir kısmını kopyalıyor? işte burada “geleneğin üretim ekonomisi” ile “kapitalist üretim ekonomisinin” çatıştığı noktaya geliyoruz. Ama buraya girmezsek bestecilik açısından etkilenmeyi belirttikten sonra böyle işler yapmakta hiç sakınca yok. Batı müziğinde de var buna benzer alıntılar, hatta sadece usta ustanın eserini değil, yeri gelir usta çırağının eserini bile alır ve dahi onu oya gibi işler.
 
Neşet’in türküsünde “neredesin sen [gül acem kızı’nda da var]” diye bir yeri var ya, özellikle o motiften hareketle bestelemiş orhan gencebay bu şarkıyı.
Bilseydim yüzünü dört mevsimi güz (a la: Boynu bükük bir garibim yüzüm gülmüyor)
içimin ağlayan nar olduğunu (Gönlüm hep seni arıyor)
[sonunda “nar olduğumu’nun” ikinci dönüşünde melodi değişiyor]
 
ve başta bahsettiğim motif: “kar olduğunu” ikinci dönüşte ve devamında da “buz olduğunu” sözlerinde de “neredesin sen” tekrarlanıyor
 Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s