Kantemiroğlu’nun Bestenigar Peşrevi vesilesiyle

Ya hani bazen gaza gelip burada edebiyat da yok, şiir de yok, müzik de yok, şu da yok, bu da yok (bu arada “buda” hakikaten buralarda pek yok 😛 ) diye her şeyi çöpe atıyor bazılarımız ya. Yapmayın, zira siz bilmiyorsunuz ya da tadını almayı öğrenemediniz diye buralarda sanat yok demek olmuyor.

Screen-Shot-2016-08-12-at-14.43.06a

Pelin Batu: “Bugüne kadar hep Türkiye İran mı olacak diye tartışıldı. Ben hiçbir zaman İran olacağımız düşünmedim, daha beter olacağız. Çünkü İran’da hiç olmazsa çok derin bir edebiyat bilgisi, çok derin bir musiki var.”

Hemen her şeyi çöpe atmayın. Hani sizin hep kızdığınız, tarihi eserlerin, doğanın şunun bunun kıymetini bilmiyorlar her yere beton döküyollar tribinin, materyal olmayan dünyadaki karşılığı olmuş oluyor aslında bu davranış. Bir iç alem medeniyetinin gayet içli sanatının üstüne gelip bir de siz beton dökmeyin. Sakin olun, dinleyin, hayata dair aradığınız tüm cevapları bu eserlerde bulamasanız da, ağız tadınızın, afiyetinizin, gönlünüzün bir nebze de olsa ferahladığını hissedeceksiniz.

 

Kantemiroğlu’nunki gibi bir saz eseri ve böyle bir kayıt bütün dünyayı en zor zamanlarımızda Atlas gibi sırtında taşır icabında!

Yukarıda paylaştığım kayıt İhsan Özgen’in “Cantemir: Music in Istanbul and Ottoman Europe around 1700″adlı albümünden. Albümün spotify linki de: https://open.spotify.com/album/71zjYcRwyi8sYY7I0c6XBD

maxresdefaultaIhsan Özgen, kemençe
Linda Burman-Hall, virginal
David Wilson, baroque violin
Mesut Özgen, nakersBir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s