Trollenmeme Rehberi: Zaytung benzeri yalan haber siteleri

İngilize yayın yapan ve zaytunga benzer bir şekilde yalan yaber yapan sitelerde dairtroll-nedir-trollemek-ne-demektir_780x439 nispeten eski ama iyi bir yazıdan aşağıdaki bu bilgileri derledim:
1. Onion (ya da zaytung) gibi yalan ama komik haber yapan siteler var ve bu haberler komik ve ironik bir dille yazıldığında okuyucunun bunları gerçek sanması biraz daha zor. Bir de:
2. Kesinlikle hiçbir komedi unsuru içermeyen ve yalan haber yapan The Daily Currant gibi siteler var. Bu sitelerin haberleri genel olarak bu haberlere bir şekilde inanan ve dahi sinirlenen bir kitle tarafından paylaşılıyor. Hiçbir gülmece unsuru içermeyen ve çok ciddi bir dille yazılan bu haberleri gerçek sanmak onion’ınkilere nazaran daha kolay! Lakin sitenin editörü tam da bu ciddiyetin kendisinin komedi unusurunun ta kendisi olduğunu söylüyor ve Benjamin Franklin, Mark Twain gibi yazarların bu tarzda haberler yazdığını belirtmiş

3. Bu siteler sahiplerine oldukça iyi sayılabilecek miktarlarda paralar kazandırıyorlarmış: mesela The Daily Currant $130,000-150,000 dollar, Mediamass yaklaşık olarak $40,000; Huzzlers ise $45,000.
4. Bazı yalan haber siteleri ise sadece diğer sitelerin haberlerini kaynak göstermeden çalarak ve paylaşarak yayın hayatlarını sürdürüyorlarmış.
5. Charbeat adlı web analiz şirketinin araştırmalarına göre bir haberin sosyal medyada paylaşılma sayısı ile o haberin okunma oranı arasında bir korelasyon yokmuş. Bu gerçekten çok iddialı! Bizim için önemli olan, haberi özellikle FB ve Twitter gibi paylaşım sitelerinden görerek paylaşan çoğu kişi o haberi okumuyor olması gibi bir bilgiyi içeriyor olmasında bence.
Aşağıda da yabancı dillerdeki zaytung benzeri 119 sitenin bir listesini bulabilirsiniz (kaynaklar: Fortliberty ve vikipedi)


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s