Güzel Bahçe Masalları – Duygu Dünya Önen; ya da Büyüklere Masallar [Kitap Tanıtımı]

Duygu Dünya Önen – Güzel Bahçe Masalları ya da büyüklere masallar

Dünya'nın çizdiği bu görselden kendimi tutamadım kitabın kapak renklerinde bir hareketli gif hazırladımDuygu Dünya Önen’in yazdığı ve (linol baskı tekniği ile) çizdiği Güzel bahçe masalları adlı kitabını okumayı yenile bitirdim. Habitus Kitap’tan çıkmış bu kitapla ilgili söyleyebilecek çok şey var aslında ama, benim için en ilgi çekici yanı şüphesiz kitabın seslerle kurduğu ilişki. Aktif bir hayal gücünün hemen her satırında yoğun bir şekilde hissedildiği bu kitapta seslere ve dahi yansıma kelimelere özel bir önem verilmiş gibi. Güzel Bahçe adlı bir bahçede seyahate çıkan iki kahramanımızın seyahatlerine eşlik eden sesler onların düşe-yuvarlana çıktıkları bu maceranın, bir bütün olarak devinimine çok büyük bir katkıda bulunuyor.

Kitapla tanışmam

Geçtiğimiz cumartesi günü uzun süren bir kafe mesaisinin ardından kendimi Balkan Lokantası’na aç bilaç ve bezgin bir halde attım. Çıkışta arkadaşım Zeynep’le karşılaştım. Bana Dünya’yla yemek yiyeceklerini ve onlara eşlik etmemi önerdi. Uzun süredir görmediğim bir arkadaşımı kıracak halim yoktu a! Teklifi hemen kabul ettim. İyi ki de etmişim zira yemekte Dünya’nın kitabının çıktığını öğrendim. Yemeğin ardından sıcak bir şeyler içmek için bir kafe ararken, benim imzalı bir kopya edinme fırsatını kaçırmak istememem sebebiyle, kendimizi Beşiktaş Mephisto’da bulduk.

Kitap danışmadaki görevliye kitabın yerini sorduk ve o sırada kitabın yazarının yanımızda olduğunu anlayan kitapçı da kitabın bir yetişkin kitabı mı çocuk kitabı mı olduğunu anlayamamlarından dem vurdu. Bunu duyar duymaz biz de kendi aramızda tatlı tatlı gülmeye başladık zira, yemekte Dünya da bize kitabı kesin bir kategoriye ayırmanın ne kadar zor olduğundan ve kitabın aslında yetişkin ve çocuk dünyalarının her ikisine de hitap edebilecek bir yerlerde bulunduğundan bahsetmişti! Bu durumu bilince de,  orada çalışan abimizin bu soruyu kitabın yazarına  birinci elden sormasına şaşırmadık:)

Kitap her ne kadar Habitus yayınlarının minör serisinden çıkmış olsa da, Dünya bu kitabı sadece çocuklar için değil büyükler için de yazdığını söyledi. Kitapçı da Dünya’ya hak verdi ve literatürde benzer problemler yaşayan ve hata bu yüzden uzunca süreler basılamayıp ardından satışr rekorları kıran başka kitaplardan örnekler verdi. (mesela Harry Potter’ın da başına da böyle işler gelmiş…)

Dünya'nın çizdiği bu görselden kendimi tutamadım kitabın kapak renklerinde bir hareketli gif hazırladım

Dayanamadım ve kitabın başında yer alan bu çok güzel bir görselden hareketli gif yaptım!

Efendim uzun lafın kısası ben kitabı keyifle okudum ve okurken de ufukları bu kadar geniş bir hayal gücüne neden sahip olmadığım hususunda kendimce hayıflandım. Lakin işte kitapların belki de en güzel ve özel yanlarından birisi, bize beynimizin ve hayal gücümüzün sınırlarının olmadığını öğretiyor olmalarında saklı. Demem o ki, artık bundan sonra ben de hayal gücüme ket vurmayacağım, ona sınırlar çizmeyeceğim. Yani en azından bunu deneyeceğim! Bu kitabı okuyan ve hayatını hala oyunbaz bir çocuk olarak yaşamaya çalışan bir yetişkin olarak, bu kitabı okuma yazma bilmeyen bir çocuğa okuduğumda onun yüzündeki şaşkınlık ve gözlerindeki ışıltıyı görebilmeyi çok isterdim. Eminim bu kitap yukarıda bahsettiğim devinimi hemencecik o çocuğa da bulaştıracak ve  böylece okuma edimi kendisini öncelikle istemsiz olarak başlayan ama ardından muhtemelen coşkuyla devam eden bir tiyatroya dönüştürecektir!

Bu kitabı alın ister kendiniz okuyun, ister çocuğunuza okutun, isterseniz de okuma yazma bilmeyen çocuklarınıza okuyun, eminim her durumda çok ama çok keyif alacaksınızBir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s