(Zeybekli) Nikriz Saz Semaisi – Refik Fersan

“Saz Semaisi dinlemek istiyorsunuz, fakat bir türlü dinleyemiyor musunuz?” diye bir yazı yazmıştım bir ara, onu vakti gelince bloglarım. Zira ben zamanında saz semaisi dinlemek için ne kadar uğraştımsa da, Göksel Baktagir’in nefis saz semailerinden geriye gidememiştim uzunca bir süre. Neyse ki, doktora tahsilim sırasında Walter ‘Zev’ Feldman hocanın asistanlığını yaparken, Walter bana bir-iki haftada saz semailerini nasıl dinlemem gerektiğini ve saz semailerinden nasıl tat alabileceğimi öğretmişti.

Sözü uzatmayayım, saz semailerinin dördüncü hanelerine besteci dönemin popüler melodilerini de alıntılayabilir ve besteci bu melodileri bir valsten ya da bir bir marştan alabildiği gibi farklı usüllerdeki başka eserlerden de ödünç alınabilir. Bu noktada Refik Fersan’ın saz semaisi çok özel bir saz semaisi çünkü Fersan dördüncü haneye bir zeybek havası oturtmuş. Kendi anılarında belirttiğine göre bu fikri de ona Mustafa Kemal vermiş, onbeş dakikada yazılan bu saz semaisini Hamparsum notasıyla kaydetmiş ve sonra gelip Mustafa Kemal’e ve meclistekilere çalmış. Mustafa Kemal de eseri çok beğenmiş, ve aralarında İnönü’nün de (Tabi İsmet kim ki falan dememiş) bulunduğu kişileri kaldırıp zeybek oynamış onlarla.

Şöyle bir bağlamacı arkadaşımız Mehmet Erenler hocanın dediği gibi “asa asa çalsa” bu eseri de şöyle güzel güzel dinlesek!Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s