3. Koyuna Benzeyen İnsanlar – İnsan ile hayvan beynindeki ahlâkî benzeyişler – Fizyonomi – İlmi Sima

Aşağıda okuduklarınıza dudak bükmeden önce, lütfen bunun ilmi bir hakikat olduğunu size şu haberle göstereyim. Eğer benim fikrimi soracak olursanız “Keçi Adam Tomas’a” birileri o farkında olmadan keçi kanı zerketmiş olmalı, bunun başka bir izahı mümkün değildir.

“Protezleriyle keçi gibi yaşayan adamın sırrı: Şu günlerde İsviçre Alpleri’nde bir adam, Thomas Thwaites, keçi olmanın deneyini gerçekleştiriyor.” Kaynak: Radikal 20.08.2015 http://www.radikal.com.tr/fotogaleri/hayat/protezleriyle_keci_gibi_yasayan_adamin_sirri-1418283

KOYUN Bir çok insanlar koyunlara benzerler. Hatta, bazı insanlar hakkında ([afedersin] koyun kafalı) tabiri kesretle işitilir.” Cevval bir zeka bu gibi insanların alameti değildir [1]. Lakin zekavetten mahrumiyetine rağmen, basit ve iyi insanlardır. Meşrepleri tatlıdır. Fakat kendilerinin benzedikleri hayvanın tekmil zayıflarile ve bilhassa koyunun teşehbüsü zatiden mahrumiyeti gibi noksanlarla doğmuşlardır. Bazen o hayvanda [keçi inadı gibi herhalde] olduğu veçhile tarif edilmez bir inat ile de meşbu olurlar.

[Hayır yani, inanmazsan git Vaşington’dan Doktor Çarls’a sor]:

[1] [Amerika’nın Vaşington şehrinde (1905) tarihinde doktor Çarls isminde biri, hastalarından birine kendi riza ve muvafakatile bir koyun kanı zerkediyor. Hasta, ameliyattan evvel sert tabiatlı bir adam iken, ameliyattan sonra geceleri karyolasından inerek yere yatmak, sürünmek ve zaman zaman ağzile yerden bir şeyler toplamak gibi koyun mizacına benzer hareketler göstermiş ve ahlakı duçarı zaaf olmuştur. Doktor Çarls, insanlar hangi hayvan ile münasebette bulunur veya yaradılış itibarile ona benzerlerse, ahlak ve tabiatı da benzediğini iddia ettiğini ve bu hususta birçok tecrübeler yaptığına ve mesela bir diğer hastasına da keçi kanı telkih ettiği zaman hastanın düz duvarlara ve tepelere tırmandığı ve yüksek yerlere çakmağa çalıştığı görülmesine nazaran, ahlaki benzeyişteki tetabukun da isabetinde şüphe etmemelidir.

[Vurgular bana ait]

İskender Fahreddin, Fizyonomi: İlmi Sima

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

#kedi #ilmisima #kitap #okumanotlarımBir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s