Halbuki ben havlucu değilim: Yorgancı Nazım Hikmet ya da Yorgancı Nazım Usta’nın dilekçesi | Orjinal Belge

64176C4E-BBDF-4A30-A724-80E6D2067390
Taha Toros Arşivin’de rast geldiğim bu dilekçeden anladığım kadarıyla, komünist olduğu için hayatı zindan edilen büyük şair Nazım Hikmet’e yapılan zulüm besbelli yetmemiş. Devlet aklı bir de bunun üstüne, mahpusta dokumacılık yapmaya çalışan şairimizi, bürokratik bazı prosedürlerle bezdirmeye de çalışmış. Şair Nazım da bu durumu dilekçesinde “Hasılı bu işte devekuşu gibiyim” diyerek özetlemiş. Altını da çizmiş.
Bursa Cezaevi Avlusu, Kaynak Nâzım'ın Bursa Yılları - Güney Özkılınç

Bursa Cezaevi Avlusu, Kaynak Nâzım’ın Bursa Yılları – Güney Özkılınç

Nazım mektubu 8-3-945 tarihinde imzalamış, yine aynı gün Cezaevi müdürlüğü mektubun görüldüğüne dair şerh koymuş. Bu arada mahkumun komünist olduğunu ve askeri cezaevi tarafınadn 28 sene 4 aya mahkum edildiğini de dilekçenin altına eklemiş. Mektup Bursa İktisat müdürlüğünün eline ise 21.3.945 tarihinde ulaşmış. O tarihlerde posta hizmeti ne kadar hızlıydı ya da yavaştı bilmiyorum, ancak mektubun 18 gün kadar uzun bir süre içerisinde aynı şehirdeki bir başka adrese ulaşmış olması beni şaşırttı. Acaba mektuplar biriksin diye mi bekliyorlardı, yoksa Nazım’ın işini mi yavaşlatmaya çalışıyorlardı bilinmez.
Mektubun transkripsiyonunu elimden geldiğince düzgün bir şekilde yapmaya çalıştım, hatalarım varsa affola:
Bursa iktisat müdürlüğüne.
Dileğimdir,
1- Ben ipliğimi Bursa Havlucular kooperatifi eliyle almakta ve çıkardığım malı tekrar havlucular kooperatifine satmak zorunda bulundurulmaktayım. Halbuki ben havlucu değilim.
Mahkum olduğumu ileri sürerek kooperatif ortaklarına yıl sonunda dağıtılan kârı da almıyorum. Buna karşılık bir ortaktan istenilen bütün vecibeler benden istenemekte. Kesintiler yapılmaktadır. Hasılı bu işte devekuşu gibiyim. Devekuşu durumu ise kanuna aykırı, bir durumdur.
Bundan dolayı:

A. Havlucular kooperatifine, tıpkı benim gibiortak olmıyan, fakat ipliklerinin ordan alan, yine tıpkı benim gibi, yorgancıların bağlı bulundukları şartlar altında adı geçen kooperatiften iplik almamın ve satış yapmamın,B- Paket başına benden kesilen ve kooperatifte yapılacak fenni tesisata yarıyacağının söyledikleri, fakat ortak olmadığından o fenni tesisat bana yaramayıyacağı için, yarım liranın bundan böyle kesilmemesi, ve birikmiş kesintilerin geri verilmesinin sağlanması ve devekuşu durumundan kurtarılmam için gereken emirlerin verilmesini dilerim

Bursa Cezaevinde mahkûm

Dokumacı Nazım Hikmet Ran
T.C.
Bursa
Ceza ve Tevkif Evi Müdürlüğü
Sayı:945/35
dilekçe sahibi komonistlik suçundan İstanbul (?) askeri mahkmesince 28 sene 4 aya mahkum ceza evinin şeh.(?) alındığı (?) şerh verildi.
8-3-945
balsana koop. heasplarının tetkikile ceza evi tezgah ve malına fenni tesisat yekunlarının(?) tesbiti 21/3
Nazım Hikmet Dilekçe [Büyük boyutta görmek için lütfen tıklayın]

Nazım Hikmet Dilekçe

Kaynak: [Nazım Hikmet tarafından Bursa İktisat Müdürlüğüne gönderilen dilekçe]
 Taha Toros Arşivi’ne Şehir Üniversitesi e-Arşivden (http://bellek.sehir.edu.tr/Pages/Galeri.aspx) adresinden erişebilirsiniz.
Belki bakmak istersiniz:
Nâzım’ın Bursa Yılları Güney Özkılınç
Dokumacı Nâzım Usta 
Dokumacı Nazım Hikmet


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s