Mülteciler için can yeleği – Life jackets for refugees Izmir/Turkey

Life jackets for refugees. Izmir/Turkey Ali Fuat Aydin hoca çekmiş bu fotoğrafı, ve

Mülteciler için can yeleği – Life jackets for refugees. Izmir/Turkey
Ali Fuat Aydin hoca çekmiş bu fotoğrafı, ve “İzmir Fevzipaşa Bulvarı komple bu şekilde[ymiş]. Bu [sadece] küçük bir kesit[miş].”
—–

Life jackets for refugees. Izmir/Turkey
Ali Fuat Aydin hoca çekmiş bu fotoğrafı, ve “İzmir Fevzipaşa Bulvarı komple bu şekilde[ymiş]. Bu [sadece] küçük bir kesit[miş].”
——
Bu fotoğrafı gördüm ve yine kafam karıştı

Ne garip değil mi, aslında uçak şirketleriyle uçmak varken, bürokratik bazı üçkağıtlar yüzünden bir şekilde uçakla iltica hakları engellenen ve bu yüzden hayatlarını boğularak kaybeden mültecilerin dramına dair bir fotoğraf.

Avrupa hükümeti kimin yasadışı göçmen, kimin mülteci olduğu kararını check-in kontuarındaki görevliye atıp sorumluluktan kaçmasa, bu kadar insanın ölmeyecek olması bana kötülüğün ne kadar banal olduğunu hatırlatıyor. Ne var ki bürokrasinin bu dolambaçlı yolları, bu 2001/51/EC yönergesinin ilgili maddelerini yazanları da bu insanların katili olmaktan kurtarmıyor.
Bu konuyla ilgili bilgiyi şu videodan bulabilirsiniz

Bu arada sığınmacıların boğulmasını engelleyen can yeleklerini satan esnafa kızmamız çok acayip değil mi (bu arada ben de deli oldum bu can yeleklerinin böyle satılmasına) AMA kafam o kadar karışıyor ki böyle durumlarda:

Eğer esnaf bu can yeleklerini satmasa daha fazla sığınmacı ölmeyecek mi? Esnaf bu yelekleri hiçbir kar elde etmeden satıyor olsa yine bu kadar öfkeleniyor olacak mıydık peki? Peki ya hali vakti yerinde olan esnaf/stk’lar/devlet/şu/bu gücünün yettiği kadar can yeleğini bedava dağıtıyor olsaydı kesinlikle kızmazdık herhalde değil mi? esnafın can yeleği dağıtmaya gücünün yetmediği mülteciler ne olacaktı o zaman? Geriye kalan bu insanlar can yeleği satın alamayıp da ölselerdi, ya o zaman ne olacaktı? Esnaf bu işe hiç bulaşmasaydı ve illegal bir şekilde bu mültecileri sığınmak istedikleri kıyılara götüren simsarlar, can yeleği fiyatlarını oldukça fahiş geçiş ücretlerinin üstüne ekleselerdi ya peki?

Kapitalizme ve savaşa olan kızgınlığımız ile yerlerinden yurtlarından edilmiş mültecilere dair üzüntümüz, iliklerine kadar tanıdığımız fırsatçı esnafa olan güvensizliğimizle birleşince her şey birbirine giriyor sanki. Modern sağlık sektörü bundan çok mu farklı mesela?

Son kertede herkese eşit ve ücretsiz eğitim ve sağlık hizmetinden yanayım ben

Reklamlar


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s