Akşama müsaitseniz size seks yapmaya gelecekmiş bizimkiler

FB’de arkadaşlarla yazışırken aklıma düşen bazı noktaları buraya not alayım istedim, buyrunuz efendim:

1. Sözlükler bir kelimenin geldiği tüm anlamları bütün korkunçluğuyla tesbit etmelidir, bu noktada sansür haramdır diye düşünüyorum (erkin, mağdurun ve marjinalin deneyimlerini silme eğilimini unutmayalım).
2. Kelimelerin kullanımlarının kesinlikle analiz edilmesi lazım (cinsiyetçi mi, ırkçı mı vs…)
3. Dil mütemadiyen değişir! Yani sözlüğe girmiş, analizlerimizle cinsiyetçiliği ortaya konulmuş sözcüklere karşı politik bir tavır ve karşı duruş sergilemeliyiz.

Mesela Diken’in örnek verdiği ‘Kötü kadın’ tamlamasını ele alalım: Sözlükler bu kullanımı tesbit etmekle mükelleftir, bizim yapmamız gereken ise orospuluk/seks işçiliği yapan kadın neden kötü olsun ki sorusunu sormaktır. Yani, neden mesela o kadını bu meseleği yapmaya ‘zorlayan’, ‘iten’ şartlar kötü olmuyor da, bu şartların mağduru kötülükle itham ediliyor? Ya da neden kas gücünün, fikirlerin, emeğin satılması kötü değil de cinsel emeğin satılması kötü kabul ediliyor gibi soruları yöneltmemiz gerekiyor. İşte bu süreçler sonunda da müsait, bayan, kötü kadın vs. gibi kelimelerin kamusal alanda kullanımına karşı politik bir tepki geliştirmemiz gerekiyor. Mücadelenin sonucu da bu kullanımları sözlükten sildirmek mi olmalıdır? İşte bundan tam emin olamıyorum. Bence bu noktada doğru tavır az evvel de belirttiğim gibi bu kelimelerin kamusal alanda kullanılmasının şiddetli bir şekilde eleştirilmesi şeklinde olmalıdır. Yani diyelim ki müsait kelimesi bir dönem bir tür hafif meşreplik anlamı taşıyordu ise, artık bu anlamını kaybettiğini yanına not düşmek bir çözüm olabilir. Darbe’nin anlamının Gezi olayları sonrasında iktidar tarafından nasıl değiştirildi bir hatırlayalım. Bunun sonucuna güvenimizi toptan yitirmiş bir TDK sözlüğünden bahsediyor olsak da, iktidarın gittiği yoldan gitmenin bize bir şey kazandıracağını sanmıyorum. İşine gelmeyeni silmek, değiştirmek mi, yoksa onunla yüzleşmek, doğru dürüst analiz edip bir karşı tavır ortaya koymak mı? Bana ikincisi daha doğruymuş gibi geliyor.

Bu da ilgili yazı, Diken’den iktibas:

Hangi biri düzelecek: Kadına ‘bayan’, kötü kadına ‘orospu’, kadınlığa ‘kızlığını yitirme’

Türk Dil Kurumu’nun (TDK) ‘müsait’ kelimesini ‘kolayca flört edebilen (kadın)’ olarak tanımlamasının gündeme gelmesinin ardından TDK Başkanı Mustafa Sinan Kaçalin, “Yanlış tespit etmişsek onu düzeltiriz” dedi. Ancak TDK sözlüğü cinsiyetçi ve ırkçı ifadelerle dolu.

tdk-kadin

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan Kaçalin, kadına yönelik ayrımcılık içerdiği için eleştirilen ‘müsait’ tanımının 1983 yılından beri TDK’nın sözlüğünde yer aldığını söylerken, “Halk ne diyor, neyse biz onu tespit ediyoruz. Yanlış tespit ettiysek düzeltiriz. Yok bizim tespitimiz doğruysa öyle kalır. Yıllara göre sözcüklerin anlamı değişebilir” dedi.

Ancak TDK sözlüğündeki skandal tanımlar ‘müsait’ kelimesiyle sınırlı değil. Sözlükte ‘kadın‘ kelimesinin karşılığında ikinci anlamı olarak ev hizmetlerine ve anneliğe vurgu yapılırken, üçüncü anlamda ‘hizmetçi bayan‘, dördüncü tanımda da sadece ‘bayan‘ nitelemesi kullanılıyor.

tdk 3

Kötü kadına ‘orospu’

Öte yandan sözlükte ‘kötü kadın‘ ifadesinin karşılığında ‘orospu‘ tanımı yapılırken, ‘kadın olmak‘ ise ‘kızlığını yitirmek‘ gibi yine cinsiyetçi bir ifadeyle niteleniyor.

tdk 2tdk 1

Sadece cinsiyetçi değil, ırkçı da

TDK sadece cinsiyetçi değil, ırkçı tanımlarıyla da dikkat çekiyor. Örneği ‘Rus’ kelimesinin karşılığında da ‘Moskof gavuru‘ gibi tanımı yapılırken, ağır veya yavaş hareket etmek de ‘Ermeni gelini gibi kırıtmak‘ deyimiyle niteleniyor.

tdk 4tdk 5


One Comment on “Akşama müsaitseniz size seks yapmaya gelecekmiş bizimkiler”

  1. […] Konuyla ilgili yazdığım ilk yazı için: Akşama müsaitseniz size seks yapmaya gelecekmiş bizimkiler […]


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s